Immuunsuse tugevdamine: 5 nippi, kuidas vanainimene saaks oma tervist turgutada

06 detsember, 2021

Viirushaiguste periood on käes ja erilist tähelepanu tuleks pöörata eakate hoidmisele, et nende tervis püsiks tugev. Kuidas seda teha?

Immuunsussüsteem kaitseb inimest erinevate haiguste ja infektsioonide eest. Kuid kas teadsid, et ligikaudu 70–80% sellest asub seedesüsteemis? Kuna vanainimese energiavajadus vanusega väheneb, sest kudedes väheneb aktiivsete rakkude osakaal ja ka organismi ainevahetus muutub aeglasemaks, on eaka toitumine äärmiselt oluline. Loe rohkem, kuidas sina saaksid eakat aidata!

1. Eaka toitumine: mida ja kui palju?

Vaegtoitumine võib olla pikaajaline, mis on tekkinud sellest, et eakas ei oska ega taha endale midagi süüa teha; või traumajärgne, kui peale vigastust või operatsiooni on motivatsioon süüa valmistada minimaalne.

Tervislik toitumine on tugeva immuunsüsteemi jaoks hädavajalik. Vananedes võivad toitumisharjumused pikapeale muutuda ja see nõrgestab organismi immuunsüsteemi, mis omakorda võib mõjutada südame tervist, viia II tüüpi diabeedi ja teatud vähivormideni ning nõrgendada luid ja lihaseid. Ka vererõhu probleemid võivad tekkida valest toitumisest.

Selleks, et saada kätte võimalikult palju kasulikke toitaineid, peaks eakas eelistama võimalikult puhtaid ja töötlemata toite. Hästi tasakaalustatud toitumise korral võiks toidulaual olla kaunvilju, pähkleid ja seemneid, täisteratooteid, värskeid puu- ja köögivilju, rasvavabasid või madala rasvasisaldusega piimatooteid ning mitmesuguseid valgurikkaid toite. Olulisel kohal on ka piisava vee ja vähese suhkru tarbimine.

Lisaks tuleks jälgida, et toitumine oleks rohtudega kooskõlas. Mõned ravimid võivad tekitada teatud vitamiinipuudust ja osad rohud näiteks ei sobi teatud tüüpi puuviljadega jms. Kui tunned, et see kõik käib sulle üle jõu, siis küsi abi! CareMate’i spetsialistid aitavad su lähedasel õigesti toituda. Hooldusabiline toob poest vajalikud tooted ja valmistab tervislikke roogasid vastavalt eaka toitumisplaanile. Sõbralik spetsialist hoiab ka silma peal, et pereliige sööks piisavalt.

Siin on mõned peamised immuunsust tugevdavad toidud eakatele:

• Valgud (millega on soovitav katta kuni 15% toiduenergiast): lahja liha, linnuliha, munad, oad ja herned;

• A-vitamiin: bataat, porgand, spargelkapsas ja spinat;

• C-vitamiin: tsitruselised, maasikad ja teatud teraviljad;

• D-vitamiin: rasvane kala, või, pärm, mõnevõrra ka munakollane;

• E-vitamiin: taimsed õlid, rukkileib, nisuidandid, seemned, porgand, kapsas;

• Tsink: linnuliha, piim, täisteratooted, oad;

• Kaltsium: piim, jogurt, brokkoli, juust;

• Süsivesikud: teraviljatooted, kartul, puu- ja köögiviljad, marjad;

• Olulisemad rasvaallikad: või, õli ja muud toidurasvad, piim ja piimatooted, liha ja lihatooted, rasvane kala ja kalatooted.

2. Looduslikud viisid immuunsuse tugevdamiseks

• Jõhvikad on väga head immuunsuse ja organismi kaitsevõime tugevdajad;

• Ingver on ideaalne kergema külmetushaiguse raviks. Lisa tükike ingverit tee sisse;

• Erinevad taimsed teed nagu naistepuna, sidrunhein ja punane pintsel aitavad tervist tugevana hoida.

3. Eakad ja toidulisandid

Kui viid ise oma lähedasele toitu või teeb seda hooldusabiteenuse pakkuja, siis kindlasti peaks väga korralikult ära pesema puu- ja juurviljad. Poest ostetud pakendatud kauba võiks kindluse mõttes desinfitseerimisvahendiga puhastada. Hiljem, kui eakas lähedane tahab midagi kiirelt näksimiseks haarata, võib ta julgelt pakendit puudutada.

4. Vanainimene: suitsetamine ja alkohol

Mitte kumbki neist ei mõju organismile hästi ning võivad immuunsust nõrgestada. Need mõlemad on asjad, millest võiks loobuda või neid pika peale vähendada.

5. Abikäsi sinu vanemale: eakate hooldus kodus

Kui näed, et eakas ei saa oma koduses keskkonnas ise enam rahuldavalt hakkama, siis telli hooldusspetsialist CareMate’i iseteenindusplatvormilt. CareMate’i sõbralik hooldusabiline saab sind aidata ja vanainimesel silma peal hoida. Sa ei pea muretsema, kas rohud said võetud, kas vanem sõi piisavalt ja käis õues jalutamas. Jäta see kõik CareMate’i spetsialisti hooleks, kes abistab teda, vestleb teiega ja on hoolealusele suurima heameelega seltsiks.

„Aitäh sellise platvormi loomise eest! Saan nüüd ise rahuliku südamega tööd ja koduseid toimetusi teha. Ma ei tea enam liigselt muretsema, sest mu isal on väga sõbralik ja tore „parem käsi“ hooldusabilise kujul. Spetsialist hoolitseb tema eest, hoiab toidukordadel ja -kogustel silma peal ning valmistab suurepäraseid toite! Näiteks ei saa isa piimatooteid tarbida ja hooldusspetsialist on sellega arvestanud ning kasutab alati asendustooteid.“
– Kristiina

Kui sul tekib lisaküsimusi, siis

Tel: 5880 3616 

E-mail: info@caremate.ee või telli kohe www.caremate.ee

Hoolides,

CareMate meeskond